SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months

Texas high school basketball state rankings, Jan. 18

Paul Harris
San Angelo Standard-Times
Irion County's Trevin Coffell (11) goes up for a shot while Robert Lee's Mason Fowler defends during a high school boys basketball game in Robert Lee Friday, Jan. 15, 2021.

Here are the Texas Association of Basketball Coaches state rankings for UIL high schools for the week of Jan. 18, 2021:

GIRLS

Class 6A

1. Cypress Creek (19-0)

2. Desoto (16-1)

3. Duncanville (19-1)

4. South Grand Prairie (14-2)

5. Langham Creek (14-1)

6. Arlington Martin (14-3)

7. Cibolo Steele (16-3)

8. Converse Judson (15-1)

9. Jersey Village (16-1)

10 Allen (12-2)

11. Ft Bend Dulles (18-0)

12. Shadow Creek (14-4)

13. San Antonio Reagan (11-2)

14. Denton Guyer (14-5)

15 Houston Heights (15-4)

16 Harlingen (14-2)

17. San Antonio Clark (8-1)

18 Tompkins (14-3)

19. Clear Springs (18-3)

20. Harker Heights (9-2)

21 Tomball Memorial (17-3)

22. Edinburg (13-3)

23. Summer Creek (9-5)

24. Atascocita (17-2)

25. Spring Westfield (10-2)

Class 5A

1. Cedar Park (14-1)

2. College Station (16-2)

3. Kingwood Park (18-0)

4. Wichita Falls Rider (17-2)

5. Georgetown (18-3)

6. CC Veterans Memorial (18-2)

7. Mansfield Legacy (18-1)

8. Lubbock Cooper (17-3)

9. Pflugerville Hendrickson (14-2)

10. Amarillo (13-2)

11. Richmond Foster (16-2)

12. Red Oak (17-4)

13. Wylie East (17-3)

14 Medina Valley (18-3)

15. Lake Dallas (14-4)

16. Beaumont United (10-0)

17. Brownsville Veterans (14-2)

18. Frisco Lone Star (11-4)

19. McKinney North (14-4)

20. Frisco Memorial (16-4)

21. Plainview (15-5)

22. New Braunfels Canyon (16-2)

23. Grapevine (15-4)

24. Midlothian (10-4)

25. Sharyland Pioneer (9-2)

Class 4A 

1. Hardin-Jefferson (18-0)

2. Canyon (17-1)

3. Fredericksburg (19-1)

4. Sunnyvale (19-1)

5. Stephenville (16-1)

7. Glen Rose (19-2)

7. Lumberton (14-2)

8. Levelland (18-0)

9. Boerne (14-3)

10. Brownsboro (17-1)

11. Burnet (16-1)

12. Navarro (20-1)

13. Midlothian Heritage (14-4)

14. Jasper (13-2)

15. Bridgeport (13-6)

16. Decatur (16-3)

17. Dallas Pinkston (17-4)

18. Hereford (10-5)

19. Athens (15-5)

20. Bullard (16-4)

21. Gilmer (16-1)

22. La Vega (13-5)

23. Robstown (15-2)

24. Somerset (17-5)

25. Silsbee (9-4)

Class 3A

1. Shallowater (18-0)

2. Fairfield (14-2)

3. Winnsboro (18-2)

4. Idalou (18-3)

5. Canadian (17-2)

6. Ponder (19-3)

7. Brownfield (17-1)

8. Bishop (17-0)

9. Woodville (16-4)

10. Edgewood (18-3)

11. Gunter (15-5)

12. Nocona (18-3)

13. Hitchcock (11-1)

14. Mt Pleasant Chapel Hill (16-3)

15. Wall (16-2)

16. Jim Ned (17-2)

17. Huntington (15-3)

18. Peaster (17-4)

19. Lorena (15-5)

20. Lyford (16-4)

21. Lytle (14-5)

22. Santa Gertrudis Academy (15-1)

23. Skidmore-Tynan (15-5)

24. Whitney (11-2)

25. Little River Academy (14-7)

Class 2A

1. Muenster (20-0)

2. Panhandle (16-2)

3. San Saba (18-0)

4. Douglass (20-0)

5. Lipan (17-3)

6. Martins Mill (16-4)

7. Gruver (13-1)

8. Tenaha (15-2)

9. Yorktown (16-0)

10. Mason (11-5)

11. LaPoynor (14-3)

12. Wellington (13-4)

13. Centerville (17-1)

14. Alvord (15-3)

15. Haskell (14-2)

16. Schulenburg (14-3)

17. Snook (14-2)

18. Marlin (12-2)

19. New Home (12-9)

20. Ropes (15-5)

21. Union Grove (18-2)

22. Anson (17-2)

23. Timpson (11-4)

24. Poolville (14-2)

25. McLeod (13-4)

Class 1A

1. Nazareth (17-3)

2. Dodd City (16-0)

3. Huckabay (12-2)

4. Veribest (12-1)

5. Saltillo (15-3)

6. Eula (12-5)

7. Chireno

8. Moulton (10-3)

9. May (14-3)

10. Sands (17-2)

11. Whiteface (14-2)

12. Iredell (16-1)

13. Rankin (16-1)

14. Lorenzo (13-1)

15. Westbrook (18-3)

16. McMullen County (16-3)

17. Abbott (10-2)

18. Munday (18-3)

19. Hubbard (12-4)

20. Slidell (17-3)

21. Guthrie (12-1)

22. Borden County (12-4)

23. Roscoe Highland (12-7)

24. Rocksprings (12-5)

25. Follett (11-1)

BOYS

Class 6A

1. Waxahachie (13-2)

2. Atascocita (13-0)

3. Duncanville (15-1)

4. Richardson (12-1)

5. South Grand Prairie (11-0)

6. Austin Westlake (14-1)

7. FB Elkins (11-1)

8. Alvin Shadow Creek (8-2)

9. Bellaire (12-1)

10. McKinney (18-2)

11. Humble Summer Creek (10-4)

12. Converse Judson (13-2)

13. EP Americas (11-0)

14. Killeen Ellison (18-1)

15. North Crowley (18-1)

16. SA O’Connor (16-2)

17. Westfield (14-3)

18. SA Johnson (7-1)

19. Round Rock (15-3)

20. Pearland Dawson (15-4)

21. Harker Heights (12-2)

22. Mansfield (12-3)

23. Clear Brook (15-1)

24. FM Marcus (12-5)

25. Coppell (11-2)

Class 5A

1. Lancaster (15-5)

2. Beaumont United (17-0)

3. FB Hightower (11-2)

4. Amarillo (12-2)

5. Manvel (12-1)

6. FW Wyatt (11-5)

7. Mans Summit (14-2)

8. Mans Timberview (11-3)

9. Boerne Champion (18-1)

10. Frisco Wakeland (15-2)

11. Mt Pleasant (14-0)

12. EP Chapin (11-0)

13. Dallas Kimball (10-9)

14. Frisco (13-5)

15. Dallas South Oak Cliff (10-2)

16. Dallas Highland Park (8-4)

17. Hendrickson (14-3)

18. Manor (13-4)

19. Crosby (9-4)

20. Richmond Foster (12-4)

21. Birdville (14-5)

22. Mans Legacy (11-3)

23. Katy Paetow (12-0)

24. Georgetown (13-6)

25. Glenn (12-3)

Class 4A

1. Faith Family (14-5)

2. Yates (14-1)

3. Argyle (16-1)

4. Stafford (6-3)

5. Carter (15-1)

6. Boerne (14-3)

7. Decatur (16-4)

8. Estacado (14-2)

9. Huffman (17-0)

10. Seminole (10-5)

11. Hirschi (13-5)

12. Lincoln (3-9)

13. Hardin Jefferson (12-5)

14. Austin LBJ (8-6)

15. CC Miller (9-3)

16. Fredericksburg (13-3)

17. Paris (8-4)

18. Silsbee (6-9)

19. La Vega (8-2)

20. Tyler Chapel Hill (12-2)

21. Glen Rose (17-2)

22. Waco Connally (14-3)

23. Tuloso Midway (7-6)

24. FW YMLA (12-3)

25. Lampasas (15-2)

Class 3A

1. Dallas Madison (8-5)

2. Peaster (14-2)

3. Brock (15-2)

4. London (13-1)

5. SA Cole (12-5)

6. Shallowater (12-3)

7. New Waverly (16-1)

8. Aransas Pass (16-1)

9. Malakoff (9-0)

10. Tatum (11-3)

11. East Chambers (15-0)

12. Coldspring (11-1)

13. Blanco (13-1)

14. Atlanta (9-3)

15. Lorena (13-4)

16. Diboll (10-1)

17. Santa Rosa (7-2)

18. Academy (10-7)

19. Grandview (7-8)

20. City View (13-3)

21. Callisburg (19-0)

22. Franklin (5-1)

23. Abernathy (12-5)

24. Bushland (10-4)

25. Jefferson (9-2)

Class 2A

1. Martins Mill (5-2)

2. Clarendon (8-4)

3. Lipan (13-3)

4. Grapeland (15-1)

5. LaPoynor (14-4)

6. McLeod (13-3)

7. Rivercrest (14-1)

8. Port Aransas (15-3)

9. Gary (18-1)

10. New Deal (14-3)

11. Tenaha (6-5)

12. Flatonia (16-2)

13. Garrison (11-2)

14. Schulenburg (12-4)

15. Farwell (17-1)

16. Panhandle (11-2)

17. Wink (13-0)

18. Olton (16-1)

19. Douglass (18-1)

20. Floydada (13-1)

21. Cushing (11-5)

22. Hearne (6-6)

23. Cisco (9-2)

24. New Home (13-4)

25. Lindsay (9-2)

Class 1A

1. Slidell (16-3)

2. Nazareth (10-7)

3. Calvert (11-2)

4. Graford (13-2)

5. Texline (12-3)

6. McMullen County (17-1)

7. Rocksprings (13-2)

8. Jayton (14-1)

9. Borden County (12-0)

10. Paducah (7-1)

11. Saltillo (9-7)

12. Westbrook (11-3)

13. Neches (6-5)

14. Dime Box (9-3)

15. Leggett (6-4)

16. San Perlita (8-9)

17. Eula (9-9)

18. Ector (13-6)

19. Rankin (7-2)

20. Lingleville (10-5)

21. Sands (14-4)

22. Irion County (11-4)

23. Dodd City (9-3)

24. Electra (9-4)

25. Miller Grove (11-3)