SUBSCRIBE NOW
As low as 99¢ for the first month
SUBSCRIBE NOW
As low as 99¢ for the first month

UIL girls high school basketball preseason state rankings

San Angelo Standard-Times
San Saba's Courtnee Cash, purple, and Mason's McKenzie Cano, white, eye the ball as they get ready to tip off the game as No. 6 San Saba defeated No. 5 Mason 28-26 to win the the District 27-2A girls basketball championship game Friday, Feb. 14, 2020, at Llano High School.

Here are the preseason girls high school basketball rankings for UIL schools from the Texas Association of Basketball Coaches:

Class 6A

1. Duncanville

2. Cypress Creek

3. Converse Judson

4. Hurst Bell

5. South Grand Prairie

6. Plano

7. Arlington Martin

8. Cibolo Steele

9. Clear Springs

10. Summer Creek

11. McKinney

12. Garland Sachse

13. San Antonio Reagan

14. Harker Heights

15. Tompkins

16. Denton Guyer

17. Austin Westlake

18. Vista Ridge

19. Langham Creek

20. Harlingen

21. North Crowley

22. Atascocita

23. Desoto

24. San Antonio Clark

25. Cypress Ranch

Class 5A

1. Frisco Liberty

2. SA Veterans Memorial

3. Timberview

4. College Station

5. Amarillo

6. Cedar Park

7. Kerrville Tivy

8. Red Oak

9. Midlothian

10. Pflugerville Hendrickson

11. CC Veterans Memorial

12. Wichita Falls Rider

13. Fort Bend Hightower

14. Beaumont United

15. Lubbock Cooper

16. Frisco Centennial

17. Mansfield Legacy

18. Royse City

19. Lake Dallas

20. Barbers Hill

21. Brownsville Veterans

22. Frisco Lone Star

23. Georgetown

24. Magnolia West

25. Manvel

Class 4A 

1. Argyle

2. Canyon

3. Dallas Lincoln

4. Fredericksburg

5. Hardin-Jefferson

6. Bridgeport

7. Melissa

8. Houston Yates

9. Beeville Jones

10. Sunnyvale

11. Lumberton

12. Hereford

13. Dallas Pinkston

14. Boerne

15. La Grange

16. Glen Rose

17. Decatur

18. Tuloso Midway

19. Brownsboro

20. Navasota

21. Jasper

22. Navarro

23. Levelland

24. Pleasant Grove

25. Stephenville

Class 3A

1. Shallowater

2. Fairfield

3. Winnsboro

4. Idalou

5. Mt Pleasant Chapel Hill

6. Poth

7. Franklin

8. Hitchcock

9. Jim Ned

10. Brock

11. Bells

12. Luling

13. Brownfield

14. Bushland

15. Wall

16. Edgewood

17. Lorena

18. Buna

19. Bishop

20. Woodville

21. Aransas Pass

22. Canadian

23. Gunter

24. LR Academy

25. Pottsboro

Class 2A

1. Gruver

2. Muenster

3. Martins Mill

4. Mason

5. San Saba

6. Panhandle

7. Lipan

8. Grapeland

9. Wellington

10. Haskell

11. Douglass

12. Weimer

13. Vega

14. La Poynor

15. Alvord

16. Snook

17. Woden

18. Cisco

19. New Home

20. Ropes

21. Era

22. Shelbyville

23. Thorndale

24. Schulenburg

25. Marlin

Class 1A

1. Nazareth

2. Veribest

3. Chireno

4. Dodd City

5. Saltillo

6. Moulton

7. Claude

8. Sands

9. Aspermont

10. Huckabay

11. Eula

12. Fayetteville

13. Whiteface

14. Blackwell

15. Slidell

16. Hermleigh

17. May

18. White Deer

19. Bellevue

20. Rocksprings

21. Rankin

22. Borden County

23. North Zulch

24. Abbott

25. Brookesmith